Morze Bałtyckie

Najcenniejszym walorem gminy Mielno jest morze – pod względem rocznej temperatury Bałtyk można określić mianem zmiennego. Najniższa temperatura wód notowana jest w miesiącu lutym i kształtuje się ona na poziomie 1 oC. Natomiast w ciągu sezonu letniego (lipiec oraz sierpień) temperatura w południowej i południowo- wschodniej części akwenu dochodzi nawet do 19 oC.

Morze Bałtyckie jest naturalnym źródłem jodu, którego niedobór prowadzi do niedoczynności tarczycy. Bogate w jod są ryby morskie, owoce morza oraz sól nie oczyszczona lub jodowana, ale przede wszystkim czyste nadmorskie powietrze. Jod pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry, włosów, paznokci i zębów.

Pod względem zasolenia Bałtyk klasyfikowany jest jako morze słonawe -średnia wartość wynosi 7- 8 promili. Poziom zasolenia wód wytłumaczyć można kilkoma powodami. Po pierwsze do Bałtyku uchodzi bardzo wiele rzek niosących znaczne ilości wód słodkich, które automatycznie zmniejszają stężenie soli. Po drugie do niedużego zasolenia przyczyniają się warunki klimatyczne. W umiarkowanej strefie klimatycznej parowanie nie jest silne, przez co stężenie soli utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie. Innym powodem niedużego zasolenia wód Bałtyku jest ograniczona wymiana wód z otwartym oceanem.

W sezonie letnim nad zapewnieniem beztroskiego wypoczynku nad naszym pięknym morzem czuwa 60-ciu wysoko-wykwalifikowanych ratowników. Gmina Mielno może poszczycić się najlepiej strzeżonymi kąpieliskami w kraju na co składają się umiejętności ratowników oraz nowoczesny sprzęt. Pod względem bezpieczeństwa wszystkie nasze kąpieliska zajmują wysokie miejsca w ogólnopolskich rankingach.

Aleja lipowa
Pomnik Morsa
Menu